Senior na wózku – co to znaczy dla opiekuna?

  • Dom
  • 09 października 2020
Senior na wózku – co to znaczy dla opiekuna?

Sprawność ruchowa i intelektualna seniorów może być bardzo zróżnicowana. Niektórzy potrzebują profesjonalnego opiekuna wyłącznie do towarzystwa i cyklicznych zakupów. Inni natomiast wymagają pomocy w każdej codziennej czynności, zwłaszcza w zakresie gotowania i korzystania z łazienki. Jeżeli osoba starsza porusza się na wózku inwalidzkim, należy usunąć możliwie najwięcej barier architektonicznych z jego drogi. Chodzi przede wszystkim o progi, krawężniki i zbyt wąskie drzwi.

W jakich czynnościach osoby starsze i poruszające się na wózku wymagają pomocy?

Osoba w podeszłym wieku, która dodatkowo porusza się na wózku inwalidzkim, potrzebuje pomocy w każdej codziennej czynności. Opiekun powinien traktować każdego ze swoich pacjentów w sposób indywidualny, gdyż każdemu doskwierają inne dolegliwości i schorzenia. Senior na wózku wymaga specjalistycznego wsparcia we wszystkich czynnościach, od karmienia i przebierania po mycie i pomoc w korzystaniu z toalety. W tym ostatnim dużą pomocą może okazać się wózek toaletowy, który można przemieszczać wraz z siedzącym na nim użytkownikiem. Dzięki temu osobie starszej można zapewnić wygodne, intymne i prywatne warunki. Daje to im też pewne poczucie samodzielności i niezależności. Ważne jest więc, aby nie wyręczać ich w każdej czynności, jeżeli nie jest to konieczne. Na przykład ze spożywaniem posiłku senior może poradzić sobie sam. Bardzo ważne, aby opiekun posiadał specjalistyczne przeszkolenie i potrafił umieścić pacjenta na wózku inwalidzkim oraz go z niego zdjąć, a także wiedział, w jaki sposób pielęgnować ewentualne rany i odleżyny. Osobie starszej łatwiej jest zrobić krzywdę, jeżeli pielęgnacja wykonywana jest nieprawidłowo. Musi ona siedzieć na wózku w odpowiedniej pozycji, aby mogła swobodnie i bez żadnych przeszkód oddychać i jeść. Gdy podopieczny zmuszony jest przez cały czas leżeć, trzeba regularnie zmieniać ułożenie jego ciała. W przeciwnym razie mogą pojawić się niebezpieczne zakrzepy, drętwienie i odleżyny.

W jaki sposób pracować z seniorami na wózku?

To, jak wygląda sprawowanie opieki nad osobą starszą, poruszającą się na wózku inwalidzkim, zależy przede wszystkim od stopnia jej niepełnosprawności. Kondycja i sprawność fizyczna wpływają na to, jak powinna wyglądać praca opiekuna i jak duży zakres obowiązków będzie go obejmował. Dużym ułatwieniem jest wózek elektryczny, którym senior może samodzielnie sterować. Wówczas wystarczy, że opiekun pomoże mu w przemieszczaniu się na łóżko oraz na wózek toaletowy. Osoba starsza powinna mieć możliwość samodzielnego wykonywania jak największej liczby czynności, np. spożywanie posiłków i napojów bądź ubieranie się. Daje im to duże poczucie niezależności i samodzielności, a także poprawia ich samopoczucie. Bardzo ważną kwestią jest, aby dom lub lokal mieszkalny został pozbawiony uciążliwych barier architektonicznych takich jak: progi, zbyt wąskie drzwi, za niski blat i zbyt wysoko wisząca umywalka czy lustro. Opiekun powinien pamiętać, aby blokować kółka wózka inwalidzkiego i zawsze ustawiać go w bezpiecznej odległości od jezdni lub w cieniu, jeżeli mocno świeci słońce. Równie istotne jest regularne zmienianie pozycji seniora, by zapobiegać odleżynom i drętwieniu, a także podnoszenie go za pomocą specjalnego podnośnika bądź w pozycji z ugiętymi nogami.

Czy wózek toaletowy usprawnia pracę opiekuna osoby starszej na wózku?

Dużym ułatwieniem w pracy opiekuna osób starszych, poruszających się na wózku inwalidzkim jest wózek toaletowy, który można przemieszczać wraz z siedzącym już na nim seniorem. To rozwiązanie zapewni mu wykonywanie czynności higienicznych w intymnych, komfortowych warunkach. Równie przydatny jest podnośnik sufitowy, który służy do podnoszenia podopiecznego z łóżka i bezpiecznego umieszczania go na wózku. Przydatnymi akcesoriami są również maty, które zapobiegają ześlizgiwaniu się z wózka, deski poślizgowe, zamontowane na krawędzi łóżka, a także pas do podnoszenia seniorów z pozycji leżącej i siedzącej.