Ręczniki z bawełny egipskiej – co warto o nich wiedzieć?

Ręczniki z bawełny egipskiej – co warto o nich wiedzieć?

Jeśli ktoś nie wyobraża sobie eleganckiej łazienki bez grubych i miękkich ręczników bawełnianych, powinien szukać inspiracji wśród produktów wyłącznie najwyższej jakości. Jej synonimem jest bawełna pochodząca z delty Nilu, która służy do wyrobu tkanin, bielizny i koszul z górnej półki. Ręczniki z bawełny egipskiej to luksusowe wyposażenie w najelegantszych hotelach świata, więc jeśli w grę wchodzi urządzenie pomieszczenia w wyjątkowym stylu, znakomicie sprawdzą się również w Twojej nowej łazience.

Na czym polega ta wyjątkowość, która cechuje ręczniki z bawełny egipskiej?

Odpowiedzi należy szukać w połowie XIX wieku w kolonialnym Egipcie, gdzie namiestnik Aleksandrii Muhammad Ali Pasza rozpowszechnił krzyżówkę nasion miejscowej bawełny z najlepszymi gatunkami pochodzącymi z Nowego Świata – ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii. Powstała w ten sposób wieloodmianowa egipska bawełna szybko została okrzyknięta królową tkanin pochodzących z tej rośliny.

Bawełna egipska – piękny materiał o niesamowitych właściwościach

Ręczniki z bawełny egipskiej są wykonane z  przędzy, której włókna są nawet dwa razy dłuższe od przeciętnego bawełnianego surowca. W efekcie daje to o wiele grubszy, bardziej sprężysty i puszysty materiał. Dwustronne zastosowanie nitek bawełny przynosi niesamowity efekt, widoczny chociażby w złożonym ręczniku. Dlatego ręczniki z bawełny egipskiej w nowoczesnym designie łazienek nie czekają na użycie w szufladach, ale są eksponowane na odkrytych półkach i relingach, ponieważ stają się w ten sposób rodzajem ozdobnej tkaniny.
Ręczniki z bawełny egipskiej są niesamowicie chłonne.

Wymagają też dokładnego prania i suszenia

Ręczniki z egipskiej bawełny są też dwukrotnie bardziej chłonne od zwykłych ręczników, dzięki czemu ich użycie znakomity sposób podkreśli relaksującą kąpiel. Często już samo owinięcie się w duży ręcznik osusza skórę, a jej wytarcie staje się tylko formalnością. Ręczniki z bawełny egipskiej wydają się suche nawet po wytarciu, co oczywiście nie może pozbawić nas czujności. Tylko prawidłowe pranie, płukanie i suszenie pozwoli na uniknięcie zawilgocenia i brzydkiego zapachu, który łatwo może zagnieździć się w grubej materii.