Praca animatora – ciekawe i twórcze zajęcie

Praca animatora – ciekawe i twórcze zajęcie

Chyba każdy marzy o pracy, w której nie trzeba się męczyć, niewymagającej jakiegoś wielkiego zaangażowania, a jedyne, czym trzeba się zajmować, to zabawa. Taka właśnie jest praca animatora, czyli łączenie przyjemnego z pożytecznym.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać animatorem?

Tak naprawdę, to oficjalnie nie ma żadnych wymagań dla pracy animatora. Nie trzeba skończyć żadnego obowiązkowego kursu, czy też szkoły. Oczywiście, jeśli ktoś ukończy szkolenie związane z animacją, to na pewno będzie lepiej postrzegany przez potencjalnych pracodawców, ale do niczego nie trzeba się zmuszać. Praca animatora jest więc wolna od formalnych umiejętności.

Ważne jest jednak, by mieć kilka cech charakteru i nieco praktycznych umiejętności, które pomogą na co dzień w pracy animatora. Przede wszystkim trzeba lubić pracę z ludźmi i musi istnieć ta łatwość nawiązywania kontaktów, zarówno z osobami starszymi, z osobami młodymi, jak i z dziećmi. Każda z tych grup potrzebuje nieco innej rozrywki, innego zajęcia. Praca animatora wymaga, by móc zorganizować czas dla każdej z tych grup.

Oprócz takiej naturalnej otwartości, przyda się także uśmiech i wewnętrzna radość z tego, co się robi. Praca powinna sprawiać przyjemność, dawać satysfakcję dobrze zagospodarowanego czasu, ponieważ tylko wtedy takie zajęcie będzie miało sens.

Jeśli chodzi o umiejętności, to przyda się przede wszystkim bardzo duża doza kreatywności, która pozwoli na bieżąco wymyślać rozrywki. Dobrze byłoby także mieć pewien zmysł artystyczny, a także takie umiejętności, jak taniec, śpiew i chociaż w minimalnym stopniu rozwinięte zdolności manulane. Z takim zasobem umiejętności i doświadczeń, na pewno ktoś ma predyspozycje do tego, by stać się dobrym animatorem.

Gdzie można pracować, jako animator?

Jest to jedna z najlepszych zalet takiej pracy, ponieważ jako animator, można pracować w naprawdę w wielu ciekawych miejscach. W hotelach, na uroczystościach rodzinnych, na plaży i wszędzie tam, gdzie ludzie potrzebują dobrej i  zdrowej rozrywki. Praca animatora daje możliwość podróżowania po całym globie, poznawania nowych osób i zdobywania ciekawych doświadczeń. Jeśli ktoś się w niej dobrze odnajdzie, to na pewno dość szybko będzie się rozwijać i osiągnie naprawdę wiele.

Jeśli ktoś szuka pracy w tej branży, ma spore szanse na znalezienie jej, ponieważ zapotrzebowanie na takie osoby jest dość duże. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę: „praca animator”, aby poszukać ogłoszeń i zobaczyć, jak to wszystko naprawdę wygląda.