Ogród zimowy – jak urządzić ogród zimowy?

  • Dom
  • 27 października 2020
Ogród zimowy – jak urządzić ogród zimowy?

Urządzanie ogrodu zimowego jest niezwykle ciekawą przygodą. Możesz zagospodarować tę przestrzeń na różne sposoby, zależnie od funkcji, jaką ma pełnić. Na pewno zawsze znajdzie się w niej wiele zieleni, która jak wiadomo, ma działanie kojące i relaksujące.

Salon w ogrodzie zimowym? Jak najbardziej!

Najczęściej w ogrodzie zimowym urządza się klimatyczny salon. Wtedy bardzo ważne zadanie pełnią wygodne meble, wśród których nie może zabraknąć wygodnego fotela, sofy i stolika kawowego. Jeśli chcesz, aby w Twoim ogrodzie panowały iście tropikalne warunki, musisz założyć całoroczne ogrzewanie. Wtedy odpoczniesz z tabletem czy książką w ręku w otoczeniu cytrusów, czy innych egzotycznych roślin. Kawa czy herbata serwowane w takich klimatach będą mieć wyjątkowy smak.
Urządzając ogród zimowy w takim stylu, warto dodać klimatyczny dekor związany z kulturą wschodu, np. ozdobne donice czy flakony. Nie zaszkodzi dodać trochę oryginalnych gadżetów, takich jak świece zapachowe, latarenki czy inne ozdoby. Na sofie czy fotelu porozrzucaj designerskie pledy, a na podłodze kilka poduszek w różnych rozmiarach. Ważne, aby stworzyć przytulny nastrój, który będzie dodawał wnętrzu jeszcze więcej ciepła i spokoju.

W zielonym salonie, który ma służyć do relaksacji, nie musi być mocno słonecznie. Dlatego też, jeśli ogród zimowy stanie przy stronie północnej domu, będzie mniej nasłoneczniony, a latem zyskasz przyjemny chłód. Natomiast wyjątkowy klimat stworzysz wtedy, gdy doświetlisz ledowymi kinkietami. Delikatne i rozproszone światło sączące się z urokliwych lampek to jedno z najlepszych rozwiązań na klimatyczny salon w zimowym ogrodzie.

Umeblowanie zielonego salonu – jakie meble wybrać

Większość osób decyduje się na rattan, surowiec naturalny, który świetnie łączy się z roślinnością. Bardzo dobrze sprawdza się jego sztuczny odpowiednik, czyli technorattan, na którego bazie powstają meble ogrodowe o różnych ciekawych bryłach. Jest to materiał wyjątkowo odporny na działanie warunków atmosferycznych. Nie odkształca się i nie blaknie pod wpływem słońca czy wilgoci, dlatego warto kupić meble technorattanowe do swojego ogrodu zimowego.
Ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem będą meble wykonane z palet. Rozłożyste sofy czy narożniki, krzesełka i fotele wyglądają niezwykle zjawiskowo. Do tego można dodać donice, które również powstały na bazie palet. Idąc dalej w takim kierunku, można porozstawiać w kilku miejscach drewniane skrzynki, które posłużą za organizery na książki, gazety czy inne drobiazgi.

Ważne jest to, aby meble miały lżejszą konstrukcję. Dzięki temu można je bez problemu przenieść w inne miejsce i często zmieniać aranżację.

A może ogród zimowy na tarasie?

Jeśli chcesz urządzić wyjątkowy taras, zbuduj na nim ogród zimowy. Nie musisz mieć dużego podwórka, aby cieszyć się kilkoma metrami zielonej przestrzeni w środku własnego domu. Ściany i dach mogą być wykonane na bazie szkła czy poliwęglanu. Ważne, aby szczelnie otulały taras i komponowały się z elewacją. Stworzenie przytulnego nastroju to bardzo ważna sprawa. W zacisznym miejscu otoczonym z każdej strony roślinami spędzisz miło czas na rozmowach z rodziną i z przyjaciółmi. Poranna kawa z gazetą czy tabletem w dłoni w takiej scenerii to wyjątkowo cenne chwile.

Oprócz funkcji wypoczynkowej taki ogród na tarasie może też służyć do uprawy ziół i roślin. Własny, pachnący zielnik w zasięgu ręki o każdej porze roku to niezwykła gratka.