Jak znaleźć siłę do działania

Jak znaleźć siłę do działania

Żaden człowiek nie chce być średni w tym co robi – wszyscy dążą do perfekcji. Często potrzeba uznania jest dużo silniejsza niż potrzeba zarabiania pieniędzy. Niestety część z nas cierpi na tak zwany słomiany zapał i zespół odkładania wszystkiego na później.

Obecnie panujący pęd do perfekcji i osiągania spektakularnych sukcesów ma jedną ważną zaletę – mnóstwo źródeł motywacji. Siłę do działania mogą nam dać książki motywacyjne, media społecznościowe, wykłady motywatorów, a także indywidualna praca z coachem.

Motywacja – czy odgrywa kluczową rolę

Motywacja jest bardzo ważna w osiągnięciu celu. Najpierw musimy określić co by to miało być i co musimy zrobić, aby odnieść sukces w naszych działaniach. Najlepiej rozbić to na mniejsze cele i konsekwentnie je realizować. Dobrze jest także określić czas, jaki mamy na wykonanie konkretnych zadań. Książki motywacyjne to często przewodniki z miejscem na notatki, które krok po kroku prowadzą nas przez cały proces planowania i realizacji. Dobrze jest również podglądać osobę, która osiągnęła już sukces w podobnej lub takiej samej dziedzinie. Celem takiego działania nie jest w żadnym wypadku kopiowanie jednak motywacja.

Jak utrzymywać ją na wysokim poziomie

Aby utrzymać motywacje na wysokim poziomie, musimy mieć ważny powód do podjęcia  jakichkolwiek działań. Tego książki motywacyjne nam nie podpowiedzą. Musimy sami wymyśleć czemu chcemy osiągnąć swój cel. Dużo silniejsza jest motywacja wewnętrzna. Ona nakazuje nam wykonać jakiś wysiłek po to, aby nam było lepiej. Szybko natomiast wypala się motywacja zewnętrzna np. kiedy nasz sukces ma za zadanie kogoś zadowolić, zrobić na kimś wrażenie. Korzyść wtedy ze zwycięstwa nie dotyczy tak naprawdę nas tylko kogoś innego i trwa krótko. Dlatego dobrze jest już przy wyznaczaniu celu określić, jakie przyniesie on mam wymierne korzyści i czy rzeczywiście jest to dla nas takie ważne. Istotne, aby pamiętać, że nie jesteśmy sami i możemy prosić o pomoc. Już przy planowaniu powinniśmy zastanowić się kto może nam pomóc w poszczególnych elementach. Codzienne wyobrażanie sobie momentu, kiedy osiągnęliśmy już nasze marzenia, jest bardzo pomocne w podtrzymywaniu motywacji na wysokim poziomie.