Jak zadbać o bezpieczeństwo rodziny?

Jak zadbać o bezpieczeństwo rodziny?

Corocznie od zatrucia czadem ginie wielu Polaków. Najczęściej spowodowane jest to niewystarczającą dbałością o konserwację instalacji gazowych. Świadomość społeczeństwa dotycząca zapobiegania zatruciom CO2 wciąż jest bardzo niska, dlatego tak ważna jest edukacja już od najmłodszych lat.

Jakie zagrożenia czekają w domu?

Wzrost zagrożenia zatruciem CO2 jest obserwowany szczególnie wówczas, gdy zaczyna się sezon grzewczy. Ryzyko jest największe w miejscach ogrzewanych za pomocą gazu. Bardzo niebezpieczne okazują się być w szczególności stare piecyki gazowe. Czad to gaz o tyle niebezpieczny, że nie jest on wyczuwalny. Nie ma żadnego zapachu i nie może być zauważony przez człowieka gołym okiem. Dlatego też często okazuje się być zabójczy. Najczęściej nie jesteśmy bowiem w stanie zareagować na tyle szybko, jak to jest potrzebne. Dochodzi bowiem do utraty przytomności, a następnie ustaje praca serca. Większość śmiertelnych zatruć czadem ma miejsce w nocy.

Jak im zapobiegać?

Jest wiele sposobów, które mogą choćby zminimalizować ryzyko zatrucia CO2. Najprostszym z nich jest po prostu częste wietrzenie pomieszczeń w okresie grzewczym. Zwykle w zimie wręcz dbamy o to, aby chłodne powietrze w żaden sposób nie miało możliwości dostać się do naszego mieszkania. Jest to ogromny błąd, szczególnie wtedy, gdy zaklejamy kratki wentylacyjne. Wciąż jest to dość powszechna praktyka, choć nigdzie nie powinna ona mieć miejsca. Najlepszym rozwiązaniem jest częste, ale dość krótkie wietrzenie pomieszczeń. Bardziej profesjonalną metodą będzie zastosowanie w swoim mieszkaniu detektora CO2. Urządzenie to wykrywa podwyższony poziom czadu w pomieszczeniu, a dzięki odpowiednim sygnałom świetlnym i dźwiękowym, może ostrzec o tym domowników. Podobnie działa także cały system detekcji gazu. Montowany jest on najczęściej w miejskich kotłowniach gazowych oraz budynkach użyteczności publicznej. System detekcji gazu można jednak zamontować także w domowej instalacji gazowej. Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo wiele tego rodzaju systemów, a znaczny rozwój techniki w ostatnim czasie pozwolił także na obniżenie kosztów zakupu. System detekcji gazu pozwala nie tylko na szybkie ostrzeżenie przed nagłym wzrostem poziomu gazu w pomieszczeniu – niektóre są wyposażone także w możliwość odcinania dopływu gazu w takiej właśnie sytuacji.