Jak wybrać firany gotowe do sypialni?

Jak wybrać firany gotowe do sypialni?

Sypialnia to bardzo specyficzne wnętrze. Wymaga dokładnego doboru mebli, kolorów i tekstyliów. Całość ma bowiem tworzyć harmonijną, relaksującą przestrzeń, idealną do codziennego wypoczynku. Istotną rolę w kreacji takiego wystroju odgrywają firany gotowe. Dobrze dopasowany w dekoracji okiennej materiał sprawia, że sypialnia zyskuje intymny, a zarazem przytulny charakter. Dzięki nim można lepiej zadbać o prywatność, nie ograniczając swobodnego dostępu światła dziennego lub wręcz przeciwnie – ochronić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem. Wyposażenie domu w proste firany gotowe to nie jedyna opcja w przypadku sypialni. Warto też postawić na subtelne, ozdobne detale czy marszczenia. Jak wybrać najlepszą firanę do sypialni? Czym kierować się przy wyborze?

Firany gotowe do sypialni w odpowiednim stylu

W miejscu, gdzie wypoczywamy, czyli w sypialni, wykorzystuje się wystrój w różnym stylu. Może to być nowoczesna aranżacja w minimalistycznym charakterze, niekiedy jest to pełne przytulności wnętrze romantyczne. Bardzo modny jest też wystrój w stylu skandynawskim. Jak dopasować do nich firany gotowe? Ważna jest przede wszystkim ich forma, ponieważ odcień tkaniny powinien być utrzymamy w neutralnym kolorze. Wynika to z faktu, że delikatne wybarwienie, takie jak biel, beż czy szarość, sprzyja tworzeniu relaksującego wnętrza. Wyposażenie domu w cienkie, lekkie i gładkie firany będzie odpowiednie do nowoczesnej sypialni. To idealny krój dobrze odzwierciedlający minimalistyczną estetykę. Podobnie jest w przypadku stylu skandynawskiego. Świeża biel (ewentualnie jasna szarość, czy błękit) i swobodne tkaniny opuszczone aż do ziemi prezentują się w nim najlepiej. Można zdecydować się na delikatne marszczenia firany. Jeżeli wystrój sypialni jest romantyczny lub klasyczny, warto zastosować delikatne, ozdobne akcenty. W takiej aranżacji dobrze jest wykorzystać firany mocniej marszczone na taśmie, łagodne falbany (np. na brzegach materiału), a także ciekawe upięcia, które pięknie prezentują się szczególnie na woalu. Boczne lub jednostronne związanie delikatnej firany prezentuje się elegancko, dbając jednocześnie o wyszukany styl wnętrza sypialni. Do upięcia można wykorzystać różnego rodzaju podwiązki, czy wstążki, a także rozmaite ozdoby typu koraliki i kryształki. W podwiązkach z magnesem firany będą mieć bardziej stabilną formę.

Firany gotowe a wielkość sypialni

Na to, jakie firany gotowe będą pasować do naszej sypialni, jest uzależnione nie tylko od wystroju, ale również od wielkości samego pomieszczenia. W mniejszym wnętrzu wybór odpowiedniej tkaniny jest nieco bardziej skomplikowany. W związku z tym niektóre osoby w małej sypialni całkowicie rezygnują z firan. Jednak nie jest to do końca dobre rozwiązanie. Firany gotowe mogą być bardzo cienkie, przepuszczając dużą ilość światła, jednocześnie wpływają na przytulność wnętrza, która przecież w miejscu naszego wypoczynku jest wręcz niezbędna. Można więc z łatwością połączyć przyjemne z pożytecznym. Do niewielkiego pomieszczenia najlepiej wybrać białe firany o małej gramaturze. Ich cienka struktura i lekkość materiału zapewniają swobodny przepływ światła, co jest niezwykle ważne w przypadku rozjaśnienia sypialni i jej optycznego powiększenia. Dobrze jest również w takim wnętrzu upinać firanę za pomocą przelotek lub szelek. A co, jeśli sypialnia jest duża? Wtedy firany gotowe mogą mieć bardziej wymyślny krój. Delikatne falbany, subtelne wzory, pompony i gęste marszczenia nie przytłoczą wnętrza, za to dodadzą mu elegancji i nastrojowego charakteru. W modnej sypialni może pojawić się firana z motywem roślinnym lub egzotycznym. Aby uzyskać efekt zgodny z najnowszymi trendami, dobrze jest zestawić gładką, jasną firanę ze szlachetną zasłoną welwetową lub wersją zaciemniającą, o dużej gramaturze i głębokich barwach. Ostateczny wygląd tkaniny zależy od naszej wyobraźni, jednak zawsze należy pamiętać o umiarze i najważniejszej, czyli wypoczynkowej funkcji tego wnętrza. A najlepszy relaks jest przecież w spokojnej, harmonijnie urządzonej sypialni.