Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla starszej osoby?

Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla starszej osoby?

Osoby starsze często obawiają się nieszczęśliwych wypadków w łazience. Wystarczy bowiem odrobina nieuwagi i można pośliznąć się, przewrócić i poobijać. Niezwykle ważne jest więc, aby senior miał możliwość korzystania z bezpiecznej przestrzeni, która jest dla niego funkcjonalna i umożliwia wykonywanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych.

Remont, czy drobne zmiany w łazience seniora?

Remont łazienki niesie za sobą spore koszty. Nie można się dziwić, że większość osób się ich obawia i stara unikać. Decyzja o tym, czy łazienkę dla osoby starszej urządzamy od początku, czy też staramy się za pomocą kilku ulepszeń doprowadzić ją do odpowiedniego stanu, powinna być podjęta zawsze indywidualnie, po dokonaniu kalkulacji finansowych. Wanna dla seniora, nowa kabina prysznicowa, czy toaleta to tylko podstawowe wydatki, ponieważ koszty samej kanalizacji, wszystkich układów, płytek ceramicznych oraz baterii to tak naprawdę największe koszty.

Jeśli zdecydujemy się na dostosowanie łazienki do potrzeb osoby starszej, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na kilka kwestii. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Osoba starsza musi móc wejść do pomieszczenia bez konieczności podniesienia nóg i przestąpienia przez podwyższony próg. Warto więc dopasować poziomy pomiędzy pomieszczeniami, jeżeli występują spore różnice.

Kolejna kwestia to oczywiście możliwość wsparcia się i podtrzymania ciężaru ciała. Młode osoby nie zwracają uwagi na to, w jaki sposób wstać z toalety, czy też wyjść z wanny, ponieważ przychodzi im to z łatwością. Seniorowi koniecznie należy zamontować uchwyty w miejscach, gdzie tylko mogą okazać się niezbędne. Takie podparcie musi znajdować się przy każdym urządzeniu, może też zostać zamontowane na całej długości pomieszczenia.

Jeżeli osoba starsza korzysta z prysznica, warto w brodziku zamontować specjalne krzesełko. Można na nim spokojnie i wygodnie usiąść, aby dokonać niezbędnych czynności, nie męcząc się przy tym i nie ryzykując upadku na skutek pośliźnięcia się. Stołeczek musi się także znaleźć w miejscu, w którym senior będzie się przebierał. Jeśli łazienka jest bardzo mała, trzeba zastanowić się na przykład nad przeniesieniem pralki, czy innego urządzenia, aby w pomieszczeniu było wystarczająco miejsca dla swobodnego poruszania się, na przykład o kulach.

Wanna dla seniora czy prysznic – który wybór jest lepszy?

Wybór w sklepach z artykułami łazienkowymi jest naprawdę imponujący. Można dziś wybierać wśród wielu różnych modeli wanien oraz brodzików. Decyzję powinien oczywiście podejmować sam zainteresowany, ponieważ to jemu musi być wygodnie i musi się czuć za wszelką cenę bezpiecznie we własnej łazience. Wiele osób bez większej refleksji decyduje się na wannę, ponieważ można w niej wypocząć i wygrzać swoje kości. Prawda jest jednak taka, że osoby cierpiące na bóle kręgosłupa, czy stawów kolanowych z czasem mogą mieć coraz większy problem z wejściem do wanny, ponieważ konieczne jest znaczne uniesienie nogi. W takiej sytuacji wanna dla seniora musi znajdować się w odpowiednim miejscu. Mogą prowadzić do niej na przykład schodki, lub sama może znaleźć się na nieco niższym poziomie, niż pozostała część łazienki. Można też wybrać praktyczną wannę z drzwiczkami. Warto rozważyć również kwestię wychodzenia z wanny po dłuższej kąpieli. Dla wielu starszych osób jest to trudne, pomimo poręczy i barierek, które montuje się dla ułatwienia.

Prysznic to zawsze doskonałe rozwiązanie. Dziś w sklepach dostępne są bardzo niskie brodziki, które nie zmuszają do podnoszenia nóg i wymuszania pozycji, która może okazać się niebezpieczna. W przypadku osób o ograniczonej ruchomości duża kabina prysznicowa jest zwykle najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Warto zdecydować się na brodzik na tyle szeroki, żeby można było się w nim spokojnie przekręcać, ewentualnie wejść z drugą osobą asystującą.

Jeśli decydujemy się na zmianę całej aranżacji łazienki, na pewno warto zainwestować w antypoślizgowe płytki podłogowe, jak również tego typu brodzik. Jego porowata struktura zapobiega ślizganiu się i znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa.