Jak określić jakość tkaniny i rozpoznać najlepsze?

Jak określić jakość tkaniny i rozpoznać najlepsze?

Każda krawcowa wie, że jakość materiału to cecha, która ma duże znaczenie przy szyciu ubrań, akcesoriów domowych i nie tylko. Jednak w pośpiechu można pominąć wiele informacji i wybrać produkt, który nie pozwoli działać w efektywny sposób. Sprawdź, jak określić jakość kupowanych materiałów, niezależnie od tego, czy są to tkaniny dekoracyjne, czy dzianiny drukowane.

Rodzaj materiału to podstawa

Doświadczona w szyciu osoba potrafi ocenić jakość tkaniny na tzw. dotyk. Już po pierwszym muśnięciu palcem materiału można przekonać się, czy będzie się ona na przykład mechacić w praniu. Niestety, zdobycie takiej wprawy wymaga praktyki. Również zakupy internetowe wymuszają znajomość innych zasad wyboru.

Na początek, pamiętaj, że każdy materiał ma swoje wady i zalety. Nawet z pozoru idealnie wyglądające kolorowe dzianiny drukowane mogą okazać się bublem, który po jednym praniu nada się do wyrzucenia. Dzięki odpowiedniej znajomości poszczególnych włókien lepiej dobierzesz tkaninę do swojego projektu. Przy zakupie zawsze zwracaj uwagę na skład. To on przede wszystkim powie Ci, czy tego właśnie szukasz. Materiały naturalne zapewniają lepszy komfort ciału, gdyż są bardziej przewiewne. Jednocześnie bardziej się gniotą, co jest cechą charakterystyczną na przykład dla bawełny czy lnu. Najgorszą sławą owiane są włókna akrylowe, z których często szyte są swetry w popularnych sieciówkach. Takich dzianin lepiej się wystrzegać. Bardzo się elektryzują, nie odprowadzają ciepłą z ciała i lubią się mechacić.

Tkaniny i dzianiny drukowane a jakość splotu

Na rynku krawieckim w ostatnich latach pojawiły się tkaniny i dzianiny drukowane cyfrowo, które skradły serca wielu szyjącym osobom. Nie bez powodu. Zyskały dużą przewagę nad dotychczasową techniką sitodruku, przede wszystkim dzięki większej ilości kolorów, których można użyć. Wygląd barwnych nadruków dla części osób stała się wyznacznikiem decyzji o zakupie. Nie powinniśmy jednak zapominać także o jakości splotu. Naciągając tkaninę i kierując ją w stronę światła, możesz zobaczyć, jak wygląda splot. Im gęstszy i bardziej zwarty, tym oczywiście lepiej. Jeżeli w niektórych miejscach znajduje się mniej włókien, lepiej zrezygnuj z zakupu – materiał może się zacząć tam przecierać. Zwróć także uwagę na szybkość powrotu dzianiny do pierwotnego kształtu po naciągnięciu. Dobra elastyczność to plus przy zakupie.