Jak dopasować prześcieradło do łóżka?

Jak dopasować prześcieradło do łóżka?

Można wybrać prześcieradło w swoim ulubionym kolorze i dopasowane do aranżacji. Jeśli jednak nie będzie w odpowiednim rozmiarze, spanie na nim nie zapewni przyjemności.

Budzenie się na materacu, bo prześcieradło się ściągnęło, utrudnia rozpoczęcie dnia w dobrym humorze. Kiedy w środku nocy trzeba je poprawiać, to też nic przyjemnego. Problemem jest za mały rozmiar, ale jeśli to prześcieradło z gumką, to i za duże się nie sprawdzi. Kupując prześcieradła, trzeba zwracać uwagę na ich rozmiar.

Rozmiar prześcieradła a wielkość materaca

Prześcieradło musi być dopasowane do wymiarów materaca. Na każdym podany jest rozmiar, czyli jego długość i szerokość. Rozmiar określa, na jaki materac będzie ono pasować. Przykładowo, jeśli jest prześcieradło 160×200 cm, to uszyte jest na taki właśnie materac. Uszyte jest na taki rozmiar, ale zwykle jest nieco większe. Prześcieradło z gumką ma podaną wysokość zakładu, czyli na jaką grubość materaca pasuje.

W przypadku klasycznego prześcieradła tej informacji zwykle nie ma, ale jego rozmiar też powiększony jest o zakładkę. To jest ilość centymetrów, na jaką można schować prześcieradło w ramy łóżka. To są różne ilości, więc jeśli ma się wysoki materac i prześcieradło ma go obejmować, lepiej kupić takie o większym rozmiarze. Jak niepotrzebna jest duża zakładka, wybiera się takie na rozmiar materaca.

Prześcieradło z gumką – idealne dopasowanie

Prześcieradła z gumką mają za zadanie idealnie przylegać do materaca. Problemem jest nie tylko za małe takie prześcieradło, ale i za duże. Jeśli jest większe, będzie się marszczyć. Nie wygląda to estetycznie. Długość i szerokość muszą być takie, jaki jest materac. Podany jest zawsze i trzeci wymiar, czyli wysokość zakładu. Jeśli trudno znaleźć pod tym względem idealne, to wybiera się prześcieradło z gumką z nieco większym zakładem. Nadmiar da się schować, a za mała wysokość sprawiałaby, że będzie ono spadać.

Poczucie komfortu, spokojny sen, warte są tego, by wybierać idealne prześcieradła z gumką czy te klasyczne. Nie jest to trudne. Poza ich wyglądem i wyborem preferowanego materiału trzeba jeszcze zwrócić uwagę na wymiary.