Jak dbać o panele winylowe?

Jak dbać o panele winylowe?

Panele winylowe stają się coraz popularniejsze. Łatwo się je użytkuje, montuje i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wszechstronność zastosowania to kolejny atut przemawiający za wyborem tych, a nie innych paneli. Aby jednak cieszyć się ich funkcjonalnością i estetyką przez lat, musisz zadbać o utrzymanie paneli w nienagannej czystości.

Co warto wiedzieć o panelach winylowych?

Przede wszystkim panele tego typu prezentują się wyjątkowo elegancko. Przypominają podłogi zrobione z linoleum i rzeczywiście wykonane są na bazie tego materiału. Różnica jest jednak kolosalna, ponieważ podłogi winylowe mają kształt płytek i paneli. Nie są cięte z rolki. Sposób montażu winyli jest niezwykle prosty. Potrzebny jest odpowiedni rodzaj kleju, aby zamocować taką podłogę. Co więcej, niektóre panele winylowe są samoprzylepne, co jeszcze bardziej ułatwia montaż.

Gdzie tkwi piękno i funkcjonalność winylowych podłóg? Najpewniej w budowie, bo panele winylowe zrobione są z kilka warstw – rdzenia z płyty HDF oraz korka ułożonego na powierzchni, jak i na spodzie. Górną warstwę pokrywa materiał winylowy. Po takiej podłodze stąpa się cicho i przyjemnie. Winylowe panele montuje się w każdym pomieszczeniu – począwszy do korytarza, a kończąc na łazience. Płytki winylowe wyglądają jeszcze bardziej elegancko ze względu na dekoracyjną warstwę wierzchnią.

Jak dbać o panele winylowe? Jakie środki stosować?

Pamiętaj, że podłogę winylową trzeba dokładnie oczyścić zaraz po montażu. Do tego celu należy użyć czystego mopa oraz wody lub środka chemicznego, np. w sprayu. Jeśli na podłodze znajdzie się kurz w postaci pyłu gipsowego, wtedy konieczne jest starcie na sucho, a dopiero później dokładne wymycie podłogi na mokro. Jeśli nie wiesz, jakiego typu preparaty sprawdza sie do czyszczenia powierzchni winylowej, zerknij do dobrego sklepu działającego online. Drogeria internetowa to świetne miejsce na zakup takich środków, ponieważ możesz spokojnie wybrać odpowiednie z mnóstwa dostępnych.

Oczywiście niezwykle istotne jest codzienne czyszczenie, czyli zamiatanie kurzu na podłodze. Używanie odkurzacza jest również jak najbardziej wskazane, ale pamiętaj o doborze specjalnej, miękkiej końcówki. Porysowane panele winylowe nie będą już tak ciekawie ozdabiać pomieszczenia. Do czyszczenia podłóg na mokro używaj czystego mopa i odpowiedniego preparatu, który ma naturalne pH. Pamiętaj też, aby nie stosować mopa parowego, ani środków szorujących podłogę. Zrezygnuj też z wosków i nabłyszczaczy, bo tego typu podłoga nie lubi takiej pielęgnacji. Konieczne jest też dokładne umycie mopa po każdym myciu podłóg bez używania środków zmiękczających.

Jak usunąć plamy i odbarwienia?

Mimo wyjątkowej odporności podłogi winylowej na odbarwienia czasami takie plamy zdarzają się i trzeba je szybko usunąć. Jeśli tylko zauważysz rozlaną cieCz lub wodne zacieki, usuń je jak najszybciej. Użyj do tego celu papierowego ręcznika lub delikatnej szmatki i dokładnie osusz zalane miejsce. W wyjątkowych przypadkach nakłada się na plamy alkohol izopropylowy, nanosząc go na białą szmatkę i wcierając delikatnie w podłogę. Najgorsze są te plamy, które zostały wywołane przez barwniki, dlatego chroń swoją podłogę przez takim uszkodzeniem.

Panele winylowe wymagają też stałej konserwacji. Oprócz dokładnego ścierania kurzu i mycia na mokro należy stosować preparaty, które zabezpieczą podłogę przed uszkodzeniem.