Efektowne i praktyczne oświetlenie sypialni

Efektowne i praktyczne oświetlenie sypialni

Sypialnia jest takim miejscem w domu, w którym musi być przede wszystkim komfortowo i przytulnie. Niebagatelną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie wnętrza, ponieważ dzięki dobrze rozmieszczonym lampom centralnym i doświetlających można stworzyć wyjątkowo klimatyczne miejsce do odpoczynku.

Żyrandole do sypialni

Bardzo dużo osób wybiera żyrandole do sypialni jako centralne źródło światła. Idealne dopasowanie pod kątem stylistycznym (kolor, materiał) pomaga stworzyć odpowiedni nastrój do snu i do słodkiego relaksu. Pamiętając o tym, należy zadbać szczególnie o rodzaj klosza, który powinien rozpraszać światło subtelnie i równomiernie po pomieszczeniu. Takie zadanie perfekcyjnie spełni np. szkło zmleczone. Bardzo ważna jest też odpowiednia barwa światła – najlepiej, aby to była to żarówka emitująca białe i ciepłe światło, nie drażniące oczu, a sprzyjające odpoczynkowi. Żyrandole do sypialni mogą współgrać z wystrojem wnętrza lub delikatnie z nim kontrastować. Jeśli pomieszczenie jest utrzymane w stylu klasycznym, a w sypialni znajdzie się lampa o charakterze bardziej nowoczesnym czy z akcentami industrialu to może takie zestawienie dawać całkiem udany efekt. Oczywiście wtedy warto dodać jeszcze choć jeden element wystroju, np. jakaś dekor, który będzie korespondował z lampą. Oczywiście żyrandole do sypialni to tylko jedna z propozycji na oświetlenie centralne, ponieważ można tez wybrać kilkupunktowe źródło światła, ciepło oświetlające całe wnętrz z góry.

Oświetlenie boczne

W sypialniach lubią  królować kinkiety. Można je umieścić w różnych miejscach, np. po obu stronach łóżka lub w kąciku do czytania, np. nad fotelem. Dzięki kinkietom przestrzeń nabiera innego znaczenia, jest efektownie modelowana i zmienia się zależnie od ustawienia źródła światła. Bardzo ciekawie wyglądają kinkiety umieszczone przy listwie podłogowej i skierowane ku górze lub na ścianę. Wtedy uzyskuje się efekt optycznego powiększenia przestrzeni.  Tego typu lampki tworzą też romantyczny i klimatyczny nastrój oraz mogą spełniać funkcje doświetlające konkretne miejsce lub rzecz, np. ramkę z zdjęciem czy obraz.

W sypialni często stawiane są też lampy podłogowe, które pięknie dekorują przestrzeń. Można ja postawić w okolicy łóżka, fotela lub w rogu pomieszczania, zależnie do tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Bardziej dekoracyjny czy praktyczny. Wiele osób decyduje się także na efektownie wyglądające taśmy Led, które są nie tylko unikalnym dekorem, ale też subtelnie doświetlają nawet trudno dostępne miejsca w pomieszczeniu.