Domek narzędziowy jest rozwiązaniem dla osób, które lubią majsterkować. To nic innego, jak szopa na narzędzia i akcesoria ogrodowe, które są niezbędne do wykonywania przydomowych prac.
Wyróżnia się kilka rodzajów domków narzędziowych – od drewnianych, po plastikowe, aż po blaszane. Szeroki wybór jest niewątpliwym atutem, jednak może przysporzyć on wiele problemów.
Czym różnią się dane modele? Jakie domki narzędziowe są najlepszym rozwiązaniem?
Domki narzędziowe – co to takiego?
Domek narzędziowy jest przydatną budką na akcesoria ogrodowe, narzędzia oraz przybory służące do majsterkowania. Z pewnością spełni on oczekiwania osób preferujących porządek. Co istotne, w domku narzędziowym nie jest konieczne przechowywanie jedynie narzędzi. Są one idealne także do przechowywania, takich rzeczy jak: meble ogrodowe, kosiarki, zabawki dziecięce, rowery i inne sprzęty sportowe.
Pojemność domku zależy przede wszystkim od tego, jakie wymiary będzie on posiadał. Wiele osób, zastanawia się, czy postawienie takiego obiektu wymaga zezwolenia na budowę. Otóż niektóre domki narzędziowe wymagają, jednak dotyczy to głównie bardzo dużych modeli. Tak więc najważniejszym parametrem w tej kwestii jest wielkość obiektu. W przypadku domków do 35 metrów kwadratowych nie jest konieczne ubieganie się o pozwolenie na budowę.
Duże znaczenie ma również wielkość działki, na której zostanie postawiony domek narzędziowy. Warto wiedzieć o tym, iż na każde 500 metrów kwadratowych działki przypadają jedynie dwa tego typu obiekty – są nimi również ogrody zimowe, garaże wolnostojące, altany oraz wiaty garażowe. Mowa tutaj oczywiście o obiektach, które nie wymagają pozwolenia na budowę, a więc o powierzchni nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych.
Domki narzędziowe – rodzaje
Domki narzędziowe dzielą się na:
- Domki narzędziowe drewniane – cieszą się one ogromną popularnością. Wyglądają bardzo elegancko, mimo iż wykonywane są z wielu różnorodnych elementów, co przekłada się bezpośrednio na dłuższą, a zarazem bardziej złożoną budowę. W tym przypadku rozsądnie jest mieć projekt takiego domku narzędziowego. Postawienie konstrukcji jest dość skomplikowane, przez co powinna zająć się tym wyspecjalizowana oraz doświadczona ekipa. Domek narzędziowy z drewna może być postawiony na bloczkach betonowych, co jest dużą zaletą, ponieważ nie jest konieczne wykonanie wylewki betonowej. Kolejnym plusem narzędziowych domków drewnianych jest fakt, iż bardzo łatwo można dokonać w nich koniecznych modyfikacji. W dowolnym momencie można umieścić dodatkowe schowki, czy też półki. Co więcej, są one niezwykle atrakcyjne pod względem wizualnym. Główną ich wada jest to, iż bez odpowiedniej pielęgnacji drewno będzie tracić swój urok.
- Domki narzędziowe plastikowe – tworzywa sztuczne są odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Ogromną zaletą jest to, że nie wymagają one takiej konserwacji jak drewno. Jedyne co należy z nimi zrobić, to umyć je raz na kilka miesięcy. Inną zaletą jest prosta konstrukcja i nieskomplikowany montaż. Główną wadą jest to, iż w domkach z tworzywa sztucznego niemal nie jest możliwe dokonanie modyfikacji (zależy od modelu). Ponadto montaż dodatkowych półek, czy haczyków także stanowi spore utrudnienie.
- Domki narzędziowe metalowe – są one najbardziej ekonomiczne w zakupie. Postawienie całkiem dużego obiektu nie jest sporym obciążeniem portfela. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się na zakup metalowego domku narzędziowego. Minusem jest to, że do ich postawienia konieczne jest wykonanie betonowej wylewki – jest ona niezbędna, ponieważ przeciwdziała przedwczesnemu zniszczeniu metalu przez procesy korozyjne. Dużą wadą tego typu domku narzędziowego jest również to, iż nie chroni on sprzętów przed temperaturą panującą na zewnątrz.