Dachówka ceramiczna to doskonały dodatek do dachu, dlatego jej wybór nie może być przypadkowy. W ofertach producentów można znaleźć modele o różnych kształtach oraz kolonach, występują też różnorodne wykończenia. To trudna, ale jakże ważna decyzja, dlatego trzeba wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę.
Dachówka ceramiczna – jak wybrać odpowiedni model?
Dachówka ceramiczna to spory wydatek w trakcie budowy, dlatego warto skorzystać z kalkulatora dachów, w którym po podaniu niezbędnych informacji oraz wymiarów pojawia się suma, którą trzeba zapłacić za całość.
Wiele osób określa dach jako piętą elewację, gdyż ma on ogromne znaczenie w wyglądzie całego budynku. Dachówka ceramiczna musi pasować do stylu, w którym budowany jest – nowoczesny design prezentuje się całkiem inaczej niż dom stylizowany na dworek. Oprócz rodzaju budynku dachówka ceramiczna musi pasować do rodzaju dachu. W przypadku skomplikowanych kształtów, pełnych jaskółek oraz wielu załamań połaci to małe dachówki sprawdzą się najlepiej. Nietrudno jest dopasować je do wymyślnych kształtów, niewiele dachówek wymaga wtedy docięcia, co przekłada się na mniejsze koszty oraz stosunkowo mało odpadów. Z kolei dachy proste i dwuspadowe świetnie prezentują się w połączeniu z dachówką o dużym formacie.
Pożądane cechy dachówki – na co zwracać uwagę?
Pokrycie dachówki także ma znaczenie. Można zdecydować się na dachówki naturalne, angobowane albo glazurowane. Drugi z wymienionych rodzajów zostaje pokryty ciekłą warstwą gliny, co sprawia, że dachówka ceramiczna ma jednolity i trwały kolor. Z kolei wśród istotnych cech trzeba wskazać na zapobieganie porastaniu mchem oraz występowanie zabrudzeń. Pory gliny nie zamykają się i dochodzą do tego właściwości dyfuzyjne.
Dachówka ceramiczna razem z oknami, futrynami, drzwiami i kształtem budynku musi stanowić jedną całość. Tylko w taki sposób nieruchomość prezentuje się atrakcyjnie, przyciąga uwagę i sprawia, że domownicy bardzo chętnie spędzają czas zarówno w środku, jak i w ogrodzie.