Czy warto korzystać z usług psychologa sportowego?

Czy warto korzystać z usług psychologa sportowego?

Psychologia sportu to dziedzina, która coraz prężniej się rozwija. Coraz więcej sportowców, czy to zawodowych, czy amatorskich, korzysta z usług psychologa sportowego, czyli osoby, która specjalizuje się w pracy z zawodnikami i pomaga im doskonalić się mentalnie, co ma duże przełożenie na sport.

Trudności wynikające z profesjonalnego uprawiania sportu

Podjęcie się zawodowego uprawiania konkretnej dyscypliny to bardzo odważna decyzja, choć wiele osób na początkowej drodze swojej sportowej kariery nie zdaje sobie z tego sprawy. Świadomi trudności wynikających z życia profesjonalnego sportowca nie są również najczęściej osoby nieuprawiające sportu w ogóle, albo uprawiające go w sposób amatorski. Tymczasem życie zawodowego sportowca często nie jest usłane różami. Wiąże się ono z codziennym, bardzo wyczerpującym wysiłkiem fizycznym. Dodatkowo sportowcom towarzyszy często stres, związany z ciągłą rywalizacją. Od zawodowego sportowca wciąż oczekuje się bowiem, że nieustannie będzie przekraczał granice swojej wytrzymałości – nie tylko fizycznej, ale również psychicznej. Sportowcy muszą zmagać się więc na co dzień z ogromną presją, która jest im narzucana przez społeczeństwo. Im są lepsi, tym więcej się od nich wymaga. Dodatkowo życie zawodowego sportowca często wiąże się z trudnościami w życiu osobistym, na przykład na polu rodzinnym. Musi on bowiem kilka godzin dziennie poświęcać na wręcz mordercze treningi, a ponadto jego kariera wiąże się z mnóstwem wyjazdów, a to prowadzi do rozłąki z najbliższymi i życia na tak zwanych walizkach.

Czym jest psychologia sportu?

Psychologia sportu zyskuje ostatnimi czasy na popularności. Dzieje się tak dlatego, że sportowcy coraz bardziej profesjonalnie podchodzą do dyscyplin, które uprawiają i przede wszystkim do codziennie towarzyszącej im rywalizacji. Różnice w zaawansowaniu pomiędzy poszczególnymi sportowcami są coraz mniejsze, a to z kolei sprawia, że nie tylko samo fizyczne przygotowanie jest ważne. Istotna staje się także psychika, ponieważ to właśnie aspekty mentalne pozwalają często być odrobinę lepszym od naszego rywala. Dlatego też sportowcy często korzystają z pomocy psychologa sportowego. Jego wskazówki pozwalają skupić się im na wyznaczonym sobie celu, a także ułatwiają radzenie sobie z presją społeczną i ciągłą rywalizacją. Zdecydowanie warto skorzystać więc z porady psychologa sportowego i to nie tylko wtedy, gdy czujemy, że nasza kariera podupada.