Bezdech senny to poważne schorzenie, które w niektórych przypadkach może nawet zagrażać życiu cierpiącej na niego osoby. Niestety jest on zazwyczaj lekceważony przez pacjentów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Czasem wręcz dolegliwość jest sprowadzana do zwykłego chrapania, podczas gdy jest to tylko jeden z objawów bezdechu. Nierzadko nie dochodzi w ogóle do zdiagnozowania problemu. Na szczęście z pomocą przychodzą nowe technologie.
Leczenie bezdechu: dlaczego jest takie ważne?
Bezdech senny, a dokładniej – obturacyjny bezdech senny charakteryzuje się wielokrotnymi, powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub znacznego ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. W przypadku bezdechu możemy rozróżnić zarówno epizody, gdy osoba chora przez kilka sekund w ogóle nie oddycha (bezdech), a także epizody spłycenia oddychania (zmniejszenie amplitudy oddychania o połowę). Najbardziej rozpoznawalnym objawem bezdechu jest chrapanie, jednak należy pamiętać, że to, że ktoś chrapie, nie oznacza automatycznie, że cierpi na bezdech senny. Innymi objawami schorzenia jest ból głowy po obudzeniu i poczucie niewyspania, zmęczenia. Często osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego że cierpią na bezdech senny, nie mogą znaleźć przyczyny swojego przewlekłego zmęczenia. To wszystko jest spowodowane nie docieraniem odpowiedniej ilości powietrza do organizmu podczas snu.
Leczenie bezdechu – jak zdiagnozować?
Diagnoza bezdechu sennego jest możliwa zazwyczaj dzięki wywiadowi lekarskiemu oraz dzięki specjalnym badaniom (podłączeniu chorego do odpowiedniej aparatury podczas snu). Dopiero po diagnozie rozpoczyna się leczenie bezdechu. Okazuje się jednak, że możliwe jest przyspieszenie diagnozy – z pomocą przychodzą także najnowsze technologie. Przykładem może być zegarek od Apple, który ma formę mini-gadżetu, ale który może pomóc w szybszym zdiagnozowaniu problemu. Apple Watch, bo o nim mowa, może wykryć zarówno bezdech senny jak i np. stwierdzić u noszącej go osoby nadciśnienie. Co więcej, gadżet wykryje też nieprawidłowości w pracy serca. Dzięki jego funkcjom szybciej będzie można podjąć leczenie bezdechu.