Samochody elektryczne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością zarówno na Europejskich, jak i Polskich drogach. Czy tę innowacyjną technologię posiadania samochodu na prąd można potraktować jako faktyczną przyszłość motoryzacji, czy raczej chwilowy trend, który dobrze zgrał się w czasie z modą na ochronę środowiska?
Samochody elektryczne – chwilowa moda czy trwały postęp?
Samochody elektryczne są wciąż drogą inwestycją dla Polskich kierowców. Jednak wysoki koszt zakupu może zostać wynagrodzony bardzo niskimi kosztami eksploatacji pojazdu. W przypadku, gdy mieszkamy w miejscu z łatwym dostępem do ładowarek, koszt przejechania 100 kilometrów może wahać się od 3 do 17 złotych. To właśnie kwestia dostępności stacji ładowania jest jedną z największych determinant tego, czy warto zainwestować w samochód elektryczny w naszym mieście. Im większa dostępność takich stacji, tym większa oszczędność dla właściciela pojazdu elektrycznego. Oczywiście jest możliwość zakupu prywatnej stacji ładowania, jednak na dzień dzisiejszy jest to inwestycja droga.
Samochód elektryczne jest doskonałym wyborem dla kierowców dużych miast, którzy samochodem poruszają się tylko po mieście i w miarę małych odległościach. Stosunkowo mały zasięg samochodów elektrycznych na dzień dzisiejszy wyklucza długie podróże, tym bardziej iż pełne ładowanie pojazdu trwa od 1 godziny do nawet kilku.
Milion samochodów elektrycznych w 2025 roku – plany elektromobilności Polskiego rządu
Polski rząd we współpracy z Funduszem Niskoemisyjnego Transportu przygotował projekt dotacji do zakupu samochodów elektrycznych. Dopłaty ruszą prawdopodobnie jeszcze w I kwartale 2020 roku i obejmą wszystkie osoby prywatne, które zakupiły samochód elektryczny za gotówkę lub kredyt gotówkowy. Forma finansowania zakupu auta jest istotna z tego względu, iż tylko 2 powyższe opcje wchodzą w grę, jeżeli planujemy wnioskować o dotację.
Zgodnie z rozporządzeniem, Państwo chce sfinansować do 30 procent wartości zakupu auta, jednak górna granica dotacji wynosi 37.5 tysiąca złotych brutto. Tego typu inicjatywa jest dobrym pomysłem, by na większą skalę spopularyzować trend przeniesienia się na pojazd elektryczny. By jednak kierowcy bez obaw mogli zainwestować w samochód elektryczny, Państwo musi zadbać również o odpowiednią infrastrukturę w postaci odpowiednich stacji ładowania.
Czy warto zainwestować w samochód elektryczny?
Obecnie na portalach z samochodami używanymi możemy znaleźć coraz więcej samochodów elektrycznych. Jeżeli ktoś zastanawia się nad tą inwestycją, powinien zainteresować się również opcją zakupu auta używanego. Dodatkowo właściciel pojazdu może zaopatrzyć się w niezależną gwarancję, dzięki czemu samochody używane z gwarancją będą kosztowały go o wiele mniej, niż inwestycja w nowy pojazd z salonu.